Results of Skill Evaluation

The list of contestants selected to participate in the 9th International Abilympics to be held in Bordeaux, France in March 2016 is given below.  All the selected contestants have been advised to continue their training to improve their skills.  The Zonal Vice Presidents have been requested to oversee the training and help to identify and arrange training in prestigious institution near to their place of stay / work.  The eventual participation as in the past will depend on the availability of funds from the Ministry of Social Justice & Empowerment.

List of Contestants selected for participation in the 9th International Abilympics

SN

Event No.

Event Name

Name of the Contestant

Sex

Disability

Organisations

Zone

1

V01

Artificial Limb Making

Trikam Parmar

M

SH

Blind Peoples' Association,
Ahmedabad

West

2

V04

CAD-Machinery

Abhijit Shirish Jagtap

M

SH

Bal Kalyan Sanstha,
Pune

West

3

V06

Creating Web pages

Rajneesh Agrawal

M

LD

Samanveya Seva Kendra, Jabalpur 

Central

4

V08

Data Processing - Advanced

Ramavtar Singh

M

LD

Individual,  Delhi

North

5

V09
&
V10

English Desktop Publishing
                  &
English Text Processing

Gaurav Patel

M

SH

Blind Peoples' Association,
Ahmedabad

West

6

V14

Men's Tailoring

MD. Shamin Alam 

M

LD

Bihar Abilympic Association,
Patna

Central

7

V15
&
V16

Electronic Assembly & Testing                                        
                     &
Electronic Circuit Connection & Technique

Deepak Kumar Dwivedi

M

LD

Angad, Technologies, Birla Nagar with ITM University

Central

8

V18

Furniture Making

Mukesh Kumar

M

SH

Prayagraj Badhir Kalyan Trust, Allahabad 

North

9

V19

Jewellery Making

Shammi Kumar

M

LD

Amar Jyoi Charitable Trust, Delhi

North

10

V20

Mechanical Assembly

Md.Hamid Ali

M

LD

Vikalang Adhikar Manch, Patna, 

East

11

V22

Photography - Outdoor

P. Sai Krishnan

M

LD

Individual, Chennai 

South

12

V23

Photography - Studio

Dhananjay Vilas Sheiar

M

SH

Shree Nakoda Karnbhir Vidaylay Sarwali, Thane

West

13

V24

Poster Design on Computer

Mohd. Rahimtullah Haroon Rashid

M

SH

Rochiram T - Thadani High School for Hearing Handicapped, Mumbai

West

14

V26

Wood Carving

Jamaluddin Ansari

M

SH

Individual,  Delhi

North

15

V27

Pottery

Praveen Dattaram Bambarkar

M

SH

Save The Children India , Mumbai

West

16

L01

Embroidery

Mohd. Sikandar Mazhar Shaikh

M

SH

Rochiram T - Thadani High School for Hearing Handicapped, Mumbai

West

17

L02

Hand Knitting

Mahinder Singh

M

LD

CORD, Sidhbari, Kangra

North

18

L03

Painting (Water Colours)

Sangram Jyoti Chowdhury

M

SH

Chitrankan Kala Kendra,
Guwahati 

East

19

L04

Crochet

Sonali Arjun Kadam

F

SH

Adhar Mook Badhir Vidhylay,                              Pune

West